Alergija na buđ je vrlo rasprostranjena. Često se dešava da ne bude otkrivena, što ljude sa ovim problemom udaljava od rešenja.
Kao i kod bilo koje druge alergije, simptomi alergije na buđ nastaju kao odgovor imunskog sistema na spore buđi. Kada udišete spore buđi iz vazduha, Vaše telo ih prepoznaje kao neprijatelje i razvija antitela.
Postoji mnogo vrsta buđi, ali samo određene vrste izazivaju alergije. Biti alergičan na jednu vrstu buđi, ne znači nužno da ćete biti alergični na drugu vrstu. Najčešći izazivači alergije su : Alternaria, Aspergilus, Cladosporium, Fusarum, Mucor, Rhizopus i Penicillium.
Simptomi alergije na buđ su:
- Kijanje
- Curenje ili zapušen nos
- Kašalj (može biti i hroničan)
- Postnazalno slivanje
- Suzne oči
- Suva koža
Simptomi alergija na buđ variraju od osobe do osobe i kreću se od blagih, do teških. Neke osobe imaju reakciju tokom cele godine, nekome se simptomi javljaju samo u određenom periodu, npr. kod velike vlažnosti vazduha ili samo kada su u zatvorenom ili otvorenom prostoru koji imaju veliku koncetraciju buđi.
Faktori koji utiču na razvoj alergije na buđ
Veliki je broj faktora koji mogu da povećaju verovatnoću da ćete razviti alergiju na spore buđi:
- Opšte stanje organizma
- Porodična istorija alergija
- Zanimanja na kojima je prisutna velika koncetracija buđi (stočari, krojači, administracija, bibliotekar, vinarstvo, popravka nameštaja)
- Život ili rad u prostorijama sa prisutnom vlagom
Spora buđi ima gotovo svuda i nemoguće ih je izbeći. Ima ih u hrani, podrumima, u zidovima, u kupatilima, nameštaju, tepisima, starim knjigama, zemlji, itd. Međutim, postoje mere koje možete da preduzmete kako bi se smanjila koncetracija spore buđi u životnom prostoru: ukloniti vlagu sa zidova, redovno čistite klima uređaje, koristite organsku zemlju i treset za saksijsko cveće, provetravajte redovno kupatila i kuhinju posle korišćenja, oslobodite se starih knjiga i nepotrebnih papira, ne konzumirajte hranu u kojoj se pojavila buđ.